Szukaj na tym blogu

sobota, 5 maja 2012

Jednośladem przez miasto

– Wezmę rower i pojadę! – stwierdziłam, gdy sprawdziłam na mapie, gdzie znajduje się ulica, na którą musiałam się dostać. Nie miałam ochoty jechać autobusem, a tym bardziej tak daleko chodzić. A liczne ścieżki dla jednośladów i Sevici – czyli miejski system rowerowy, umożliwiły mi łatwą i przyjemną podróż.

W Sevilli rower jest powszechnym i lubianym środkiem transportu. Bardzo często można usłyszeć za plecami dzwonek rowerowy lub krzyk – Perdona! Oznaczający, że należy szybko zejść ze ścieżki. Pogoda jest dobra, a do samochodu nie warto wsiadać, bo zaparkować w Sevilli i tak nie ma gdzie. Wystarczy wykupić roczny abonament za 27 euro, poczekać na kartę i już!

Sevici zostało wprowadzone w 2004 roku i okazało się ogromnym sukcesem. Dlaczego? – System oddaje do dyspozycji ogromną liczbę ścieżek rowerowych, jest szybki i naprawdę ekonomiczny – stwierdził, w rozmowie z jedną z hiszpańskich gazet, José David Muñoz de la Torre, który jest odpowiedzialny za rozwój ścieżek rowerowych miasta Sevilli.

Sevici

Są jednak pewne problemy. System nie działa na przedmieściach. A mieszka tam wiele osób, które zapewne chętnie skorzystałyby z tego udogodnienia. Jednak nie tylko Sevilla ma problemy. Nie jest też łatwo uruchomić Warszawski Rower Publiczny. Od miesiąca działa tylko „Bemowo Bike”. Zadbały o to władze dzielnicy. W pozostałej części stolicy za rowerową komunikację odpowiada ZTM (pewnie stąd wszystkie problemy).

źródło: www.bemowobike.pl
Podobno w sierpniu ma zostać uruchomionych 55 stacji rowerowych w Śródmieściu, na Bielanach i Ursynowie. Na Bielanach i Ursynowie ścieżki rowerowe są, ale jak przemieszczać się przez centrum? Przeciskać się między przechodniami czy samochodami? Trudny wybór.

Stojaki mają być przy stacjach metra, ważnych węzłach komunikacyjnych oraz w pobliżu uczelni. - Założenia są takie, by uruchomić kilkadziesiąt wypożyczalni i skomunikować głównie centrum i uczelnie położone nieopodal linii metra jak np. Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział Konrad Klimczak, rzecznik ZTM portalowi TVN Warszawa.

Oby tylko było którędy jeździć. W Sevilli stojaki rowerowe są w miejscach, które zostały przemyślane. Czy tak samo będzie u nas? Obawiam się, że nie. Pocieszający jest jednak fakt, że jak twierdzą mieszkańcy stolicy Andaluzji Sevici narodził się dzięki walce i uporczywym dyskusjom z miastem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz